28 lis Brak komentarzy admin Xplore , , ,

FBW, czyli Full Body Workout, to trening siłowy całego ciała. Polega na ćwiczeniu pośród jednej sesji treningowej wszystkich grup mięśniowych. Jest bardzo porządny przy budowie masy mięśniowej.
Trening obwodowy, bo tak również nazywany jest trening FBW, polega na wykonywaniu ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe inicjując od największych, a kończąc na najmniejszych grupach. Najczęściej jest mianowicie wszczynamy treningiem nóg, później pleców, klatki piersiowej, tricepsów, bicepsów, a kończy się treningiem brzucha. Cała jednostka treningowa jest bardzo katorżnicza, w związku z tym nie trzeba potem wykonywać dodatkowych ćwiczeń aerobowych. Można wszelako pamiętać o potrzebnej dobrej rozgrzewce poprzedzającej trening. Podczas ćwiczeń FBW wykorzystuje się obciążenie tj. hantle lub sztangi lub po prostu ciężar własnego ciała. Jest to zależne od wykonywanego ćwiczenia oraz własnych możliwości. Zaleca się wykonywanie treningu obwodowego trzy razy w tygodniu. Daje to najlepsze efekty i nie przemęcza organizmu. Dni odpoczynku można zapełnić niezbyt intensywnymi ale skutecznymi treningami cardio, np. przejażdżką na rowerze.

Zestawy treningowe FBW składają się z kilku ćwiczeń na wszystkie partie mięśniowe. Najlepsze efekty osiąga się wykonując od 6 do 12 powtórzeń. Dla urozmaicenia ćwiczeń można opracować dwa plany treningowe i wykonywać je na zmianę.

Osoby, które palą się by spróbować czegoś intrygującego, mogą zastosować trening FBW 5×5. Jest to metoda mająca zaskoczyć organizm. Istnieje kupa odmian takiego treningu np. wykonywanie 5 powtórzeń każdego ćwiczenia w 5 seriach lub wykonywanie w 1 sesji po 15 powtórzeń, a 2 pozostałych – 10 powtórzeń.
Trening obwodowy to świetny sposób na zbudowanie masy mięśniowej zarówno dla żółtodziobów, jak i zaawansowanych. Jedyne o czym trzeba pamiętać to elekcja fajowskiego do swoich możliwości obciążenia i skupieniu się na prawidłowej technice ćwiczeń. Regularnie ćwicząc i stosując się do wymienionych wyżej wskazówek, można mieć pewność, że twoja sylwetka i zdrowie na pewno ulegną poprawie na długie lata.