5 lip Brak komentarzy admin Xplore , , , ,

O tym, że sport to zdrowie, nie trzeba chyba mówić. O tym, że „w zdrowym ciele zdrowy duch” – wie chyba każdy człowiek, jak nasza planeta długa i szeroka. Nie ulega zatem najmniejszym wątpliwościom, że sport po prostu trzeba i należy uprawiać.

Sport niejedno ma imię. Form aktywności sportowych jest tak wiele, ile tylko jest w stanie stworzyć kreatywny ludzki umysł. Każdy – nawet największy malkontent – może bez wątpienia wybrać z tego gąszczu coś dla siebie. Siłownia, bieganie, jazda na rowerze, sztuki walki, różnego rodzaju gry zespołowe czy nawet poranna gimnastyka – wszystko to stanowi sport. I wystarczy regularne uprawianie chociaż jednej z tych form, aby móc cieszyć się długim i zdrowym życiem.

Każdy, dosłownie każdy może wybrać coś dla siebie. Warto też wybrać mądrze, z rozwagą – tak, aby wybrana forma aktywności sportowej nie była „złem koniecznym”, a przyjemnością i nowym nawykiem. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Na pewno warto sugerować się wskazaniami i przeciwwskazaniami zdrowotnymi. Nie każda bowiem forma aktywności ruchowej może być dla nas dobra. Źle wybrana może nawet doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Zanim więc rozpoczniemy trening czy jakąkolwiek aktywność fizyczną, powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. On wskaże nam drogę i dopomoże w wybraniu najlepszej dla nas opcji. Określi, jakie formy ćwiczeń możemy wykonywać, aby zbyt szybko nie zakończyć życia, a wręcz przeciwnie.

Po konsultacji z lekarzem rodzinnym możemy wreszcie zadbać należycie o siebie. O swoje ciało, a co za tym idzie – zdrowie. Właśnie dowiedzieliśmy się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, abyśmy mogli uprawiać dowolny sport. Możemy wiec wybrać, co nam się żywnie podoba – siłownię, bieganie, jazdę na rowerze, sztuki walki, różnego rodzaju gry zespołowe czy choćby poranną gimnastykę. Czego tylko dusza zapragnie. Lub cokolwiek innego, co nam się tylko zamarzy. Ważne jest to, że możemy wreszcie wyrwać się z tego marazmu i szarości dnia codziennego i dać z siebie wszystko – aż do siódmych potów.

Wybraliśmy więc siłownię – a co, jak szaleć, to szaleć! Po solidnym researchu – a jakże – w sieci wybraliśmy siłownię położoną około dziesięciu minut drogi od naszego kochanego domku. To też dobrze, bo oto czeka nas zdrowotny spacerek w obie strony. Jasne, możemy skorzystać z komunikacji miejskiej. Tylko po co? Lepiej się przejść w obie strony, nawet troszkę się spocić – to może być dobra rozgrzewka. W dodatku wybrana przez nas siłownia oferuje nie tak drogie karnety, wiec grzechem by było nie skorzystać. Na siłowni będzie nam jednak potrzebny strój na zmianę – a przynajmniej buty i spodenki. Wszystko wygodne, aby jak najlepiej się w nich ćwiczyło. Do tego zapas wody, jakiś ręcznik i kosmetyki, żeby móc odświeżyć się po ćwiczeniach. Trzeba zatem gdzieś to zmieścić. W tym wypadku wyjątkowo pomocne okażą się wszelkiego rodzaju torby na trening, które można znaleźć w pierwszym lepszym sklepie z asortymentem sportowym.

Co jednak, jeśli wybraliśmy poranne – lub wieczorne – biegi? Wówczas też musimy się solidnie zaopatrzyć. Naturalnie – w buty do biegania. Muszą być wygodne i amortyzowane. I też – bez wątpienia – znajdziemy je w każdym sklepie sportowym. Oczywiście też musimy wybrać sobie dobre miejsce do ćwiczeń – najlepiej mało uczęszczane i zarazem bezpieczne. Nie chcemy przecież zarobić guza podczas wieczornej przebieżki, prawda? Nie chcemy też na nikogo wpadać w trakcie naszych ćwiczeń. Nie każdemu wszak się to podoba…

A teraz dość teorii, dość pisaniny… Idziemy ćwiczyć!