Trening FBW (Full Body Workout) stanowi jeden z najbardziej efektywnych rodzajów treningów siłowych. Jego największa zaleta polega na uniwersalności – jak sama nazwa wskazuje, pozwala na dokładne przećwiczenie wszystkich partii mięśniowych.

Trening FBW jest dobry dla wszystkich. Mimo, iż najczęściej jest przeznaczony dla osób zaawansowanych i dokładnie takie uczęszczają na niego do klubu fitness, nie wyklucza to faktu, że mogą wykonywać go także osoby początkujące. Wystarczy, że zmniejszą obciążenie i intensywność ćwiczeń do swojego poziomu.

Kolejną zaletą treningu jest fakt, iż do jego wykonania nie jest nam potrzebna siłownia czy też klub fitness. To doskonałe rozwiązanie dla zabieganych, którzy na ćwiczenia mają tylko czterdzieści minut po powrocie z pracy. Do tego treningu nie jest potrzebny żaden sprzęt.

Czym zatem jest trening FBW? Najpierw wykonujemy jedno lub dwa ćwiczenia angażujące mięśnie nóg, następnie pleców, klatki piersiowej, triceps, biceps, a na koniec brzuch. Zalecane jest, aby ćwiczenia robić z obciążeniem i pamiętajmy – całe ciało ma być zaangażowane. Nawet, jeżeli bardzo nie lubisz ćwiczeń na nogi, za to wręcz uwielbiasz dopracowywać swój biceps, koniecznie to wyrównaj.

Jak zacząć trening tego typu? Oczywiście od stworzenia odpowiedniego planu! Najpierw rozpisz dokładnie każde z ćwiczeń, jakie masz zamiar wykonać, określ też obciążenie. To sprawi, że wszystko będzie dużo łatwiejsze. Co najważniejsze – FBW przynosi efekty, jeśli nie następuje dzień po dniu, warto zatem w czasie przerw realizować 3-dniowy plan treningowy na rzeźbę. Dzięki temu treningi ci się nie znudzą i pozostaniesz zmotywowany.