Współcześnie większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, czas płynie coraz szybciej, a my nie zawsze pamiętamy o podstawowych zasadach sprawności. Społeczeństwo powoli wybudza się z nieświadomości, a wszelakie formy aktywności fizycznej stają się coraz bardziej powszechne. Prawie każdy pragnie być wysportowany, mieć idealną sylwetkę oraz czuć się lżejszym, bardziej zdrowym. Tu pojawia się pytanie: jak szybko można osiągnąć upragniony efekt? Rozsądne kroki, stworzenie i utrwalenie dobrych nawyków może zaowocować szybciej niż się tego oczekujemy. Oczywistym jest, że jeśli się do tego odpowiednio przygotujemy oraz dopilnujemy, by ćwiczenia wykonywać regularnie. Na początku odpowiedni powinien być dla nas cykl ćwiczeniowy na rzeźbę 3 dniowy. Ułożenie takiego planu wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Najważniejsze o czym musimy pamiętać to ćwiczenia wielostawowe takie jak: przysiady, podciągania, wyciskania, czy martwy ciąg. Angażują one większą ilość partii mięśniowych niż ćwiczenia jednostawowe, co powinno przyśpieszyć nasz początkowy ogólny rozwój. Niezwykle istotne jest dopasowanie szerokiego wachlarza ćwiczeń, żeby zadbać o całe ciało.

Zalecana liczba serii to trzy lub cztery a powtórzenia powinny oscylować wokół dziesięciu w zależności od naszej wydolności. Modelowy plan może wyglądać w ten sposób:

  1. mięśnie klatki piersiowej, mięśnie bicepsa, mięśnie brzucha
  2. mięśnie tricepsa, mięśnie barków
  3. mięśnie nóg, mięśnie pleców

Obciążenie nie powinno być zbyt duże, żeby powtórzenia mogły być wykonywane w miarę szybko. Adekwatnie przerwy pomiędzy seriami, powinny oscylować wokół sześćdziesięciu sekund oraz z upływem czasu powinny się zmniejszać do pięćdziesięciu/czterdziestu sekund w celu zdynamizowania treningu.